Continuous Integration/Continuous Delivery to dwa pojęcia, które są kluczowym elementem procesu dostarczania oprogramowania. Jenkins wykorzystywany wcześniej w naszych projektach dawał zadawalające efekty. Stąd pytanie - dlaczego zaczęliśmy migrować te procesy na rozwiązania oferowane przez GitLab i jego CI? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć zalety korzystania z tego rozwiązania.

Więcej

Elasticsearch to rozproszone narzędzie umożliwiające wyszukiwanie i analizowanie gromadzonych przez nas danych. Elasticsearch jest także klasyfikowany jako baza NoSQL przechowująca te dane w specyficznym dla siebie formacie zwanym indeksem. Fizycznie bazuje on na bibliotece Apache Lucene której twórcą jest Doug Cutting, autor wielu innych popularnych narzędzie jak Apache Nutch i Apache Hadoop. Za rozwojem Elasticsearch stoi firma Elastic.

Więcej

Klastry Big Data służą nam do bezpiecznego składowania i analizowania naszych danych. Rozwiązania Apache Hadoop & Family kładą duży nacisk na odporność na wszelkie rodzaje awarii sprzętowych. Mamy także zaimplementowanych kilka mechanizmów chroniących przed błędami użytkowników. Jednak bezpieczeństwo wymaga także od nas zabezpieczenia się przed nieuprawnionym dostępem i wykorzystaniem naszych danych. W przypadku rozwiązań typu “Data Lake” w naszym klastrze może znajdować się wiele niezwykle ważnych i cennych informacji, co wymaga od nas wykonania odpowiednich kroków w celu ich ochrony.

Więcej

Ciągle rosnąca ilość danych które produkujemy w cyfrowym świecie, zmusza coraz więcej firm do korzystania z klastrów Big Data. Niestety stworzenie taniej a zarazem niezawodnej, wydajnej i gwarantującej bezpieczeństwo naszych danych infrastruktury komputerowo sieciowej nie jest wcale takie proste. W dzisiejszym artykule przybliżymy kilka najwazniejszych zasad jakimi powinno się kierować budując swoje pierwsze rozwiązania Big Data.

Więcej